+48 95 763 92 35

PL | EN | DE
2018-03-08

Profile otwarte i zamknięte


Profile otwarte i zamknięte

Każdy zakład obróbki metali używa niezbędnych materiałów jakimi są profile otwarte i zamknięte. Profile różnią się między sobą zastosowaniem i przeznaczeniem, a przede wszystkim kształtem. W kilku słowach przybliżymy Państwu poszczególne kształtowniki, płaskowniki itp.

Płaskownik

Płaskownik to pręt metalowy o przekroju prostokątnym, który wykorzystywany jest w konstrukcjach mechanicznych i w budownictwie. Możemy wyróżnić płaskowniki: ciągnione, walcowate i cięty z blachy.

Kształtownik

Kształtownik - prosty odcinek, który jest wyrobem hutniczym, giętym z metalu. Przekrój poprzeczny kształtownika posiada kąt prosty i wyróżniamy kształtowniki równoramienne i nierównoramienne.

Teownik i ceownik

Teownik to rodzaj kształtownika o przekroju poprzecznym w kształcie litery „T” i zapotrzebowanie mają jako element konstrukcji maszyn czy budowli. Natomiast ceownik jest prostym odcinkiem o przekroju poprzecznym przypominającym literę „C”.

Dwuteownik i zetownik

Dwuteownik to rodzaj kształtownika, którego przekrój poprzeczny przypomina literę "T" i używany jest jako element nośny konstrukcji stalowych. Z kolei zetwonik to wyrób hutniczy, walcowany czy gięty z metalu o prostych odcinkach, którego przekrój poprzeczny przypomina literę "Z".

Mamy nadzieję, że chociaż troszeczkę przybliżyliśmy Państwu zawiłe aspekty poszczególnych profili.

«powrót